Abstract

הצטרפו לתמיכה!

אנחנו נאבקים למען טיפול נפשי איכותי וללא עלות, במסגרת בריאות הנפש הממלכתית בישראל. טיפול שלפי המתוכנן אמור להיפסק ב-1.7.15. אנחנו חושבים שכל אחד זכאי לטיפול נפשי בעת הצורך. עזרו לנו להוביל קמפיין בכנסת ובתקשורת, כדי למנוע מהמדינה להסיר את אחריותה מבריאות הנפש ולהעבירה לקופות החולים.
לקמפיין המימון
לסרטון ההסברה
המחטף נגד מערך בריאות הנפש הממלכתי
המדינה מחויבת לטפל בבריאות הנפשית שלנו, בדיוק כפי שהיא מחויבת לדאוג לבריאותנו הגופנית. לשם כך, היא הקימה את מערך התחנות לבריאות הנפש. ברחבי הארץ פועלות 56 תחנות לבריאות הנפש בקהילה, הנותנות מענה לכ- 54,000 מטופלים בכל שנה, הזקוקים לסיוע נפשי במהלך שגרת חייהם. התחנות לבריאות הנפש מורכבות מצוותים רב מקצועיים, וביניהם: פסיכיאטרים, פסיכולוגים מומחים, מתמחים ועובדים סוציאליים- כולם מקצועות בריאות הנפש ברישוי של משרד הבריאות. השירות ניתן בתחנות אלו ללא עלות, ומסייע לאזרחים רבים המתמודדים עם מצוקות נפשיות חריפות.
הממשלות הזניחו במשך שנים את תחום בריאות הנפש. כוח האדם צומצם, העומס גדל, והתורים במרפאות מתארכים. כדי לפתור את הבעיות החמורות, בוחר משרד הבריאות את הפתרון הקל – להסיר אחריות. ב-1.7.15 מתכננת המדינה להעביר את תחום בריאות הנפש לקופות החולים.
הכנסת דנה פעמים רבות בבקשתו של משרד הבריאות להעביר את שירותי בריאות הנפש לקופות החולים - וסירבה לאשר אותה, שוב ושוב, ושוב... לכן, הממשלה החליטה לבצע מחטף, לעקוף את הכנסת, והעבירה את התכנית בצו ממשלתי ללא הליך תקין של חקיקה. כל זאת, תוך התעלמות מחוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד אייל יינון אשר קבע שמהלך רחב היקף כגון זה, הכולל השלכות דרמטיות על הציבור ראוי לו שיעבור בחקיקה.
מה-1.7.15, רק בעלי אבחנה פסיכיאטרית יהיו זכאים לטיפול
כיום, כל אזרח זכאי לטיפול במערך בריאות הנפש הממלכתי. לאחר העברת שירות בריאות הנפש לידי קופות החולים רק מי ש"יזכה" לאבחנה פסיכיאטרית יהיה זכאי לטיפול. המשמעות היא קיצוץ משמעותי בזכויותנו כאזרחים. ברמה הפרקטית, ילד שהוריו מתגרשים לא יזכה לטיפול (או לחילופין יתויג כבעל אבחנה פסיכיאטרית לכל ימי חייו). ילד אשר חווה מצוקה חריפה עקב חרם הנערך עליו בבית הספר גם לא יזכה לטיפול. אישה אשר עברה תקיפה מינית עלולה שלא לזכות בטיפול. אב משפחה אשר פוטר מעבודתו וחש בעקבות זאת מצוקה נפשית לא יזכה לטיפול.
מה-1.7.15 הטיפולים יהיו קצרים, ויינתנו על ידי אנשי מקצוע "זולים"
קופות החולים אינן מתכוונות לממן טיפולים ארוכי טווח עבור מבוטחיהן. כנגד טופס 17 נקבל שני מגעים אבחון. אם הבקר (שהוא לאו דווקא איש מקצוע) של הקופה יאשר, אז נקבל מנוי "קצר" של שישה מגעים כנגד טופס 17 נוסף. אם הבקר יאשר, במקרים חריגים תהיה הארכה ל-30 מגעים. חשוב לציין שמגע אינו שווה לפגישה. אם הפסיכולוג של הילד שוחח בטלפון עם המורה שלו בביה"ס, גם זה נחשב "מגע". אורכי הטיפול המתוארים אינם עומדים בשום קריטריון מקצועי מקובל ומוכר! .
הקופות גם אינן מחויבות להעסיק פסיכולוגים ועו"סים קליניים. סביר להניח שיעדיפו להעסיק מטפלים "זולים" יותר בעלי הכשרה מועטה, אשר יעניקו גם טיפול ברמת איכות נמוכה.
למה הקופות כן מחויבות?
"טיפול סביר, תוך זמן סביר ובמרחק סביר ממקום מגוריו של המבוטח והכול במסגרת מקורות המימון". מעט עמום? גם אנחנו חושבים. תמורת מחויבות עמומה זו הקופות יקבלו מאות מליוני שקלים בשנה. אה... והקופות לא מחויבות להפנות את התקציב לתחום בריאות הנפש. ישנו חשש סביר שהתקציב ישמש לכיסוי הגרעונות של הקופות.

We need 200 signatures.

7.00%

14 of 200 have signed the petition. Will you help us reach 186?

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

מי אתם?

תשובה: סטודנטים, מתמחים ומומחים בפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית.

מה אתם רוצים להשיג?

תשובה:אנו מעוניינים לעצור את הרפורמה במתכונתה הנוכחית וההרסנית, שבה משרד הבריאות מסיר את ידיו מאחריות לבריאות הנפש של אזרחי ישראל. במקומה, אנו מציעים תכנית אלטרנטיבית המבוססת על הקצאת תקציבית והרחבת השירותים הקיימים.

כיצד ניתן להשיג זאת?

תשובה: אנחנו פועלים בתקשורת ובכנסת. אם חברי הכנסת יסרבו לאשר את התקציב לרפורמה אז משרד הבריאות ייאלץ לעצור את הרפורמה ולשנות אותה באופן משמעותי.

האם יש לכך סיכוי להצליח?

תשובה: בהחלט כן, על אף שזהו מאבק קשה, ואיננו יודעים כיצד יסתיים. כרגע אנו מעריכים את הסיכוי שלנו לשנות את המצב באופן משמעותי כסביר. ככל שנוכל לממן יותר פעולות יח"צ ולובי הסיכוי יעלה משמעותית.

מדוע ישנו צורך בקמפיין מימון כספים?

תשובה: הכסף נדרש לפעילות בכנסת ובתקשורת הדורשת הפעלה של לוביסטים ואנשי יחסי ציבור, שעלותם גבוהה. עד כה מימנו אותם בקושי ומכספנו הפרטי, ואנו מתקשים לעמוד בזה.

האם מישהו מרוויח מהפרויקט?

תשובה: חד משמעית לא. כולנו פועלים בהתנדבות מלאה.

מה נעשה עד כה?

תשובה: האפיק החשוב ביותר הוא הפעילות הפרלמנטרית, וזו מלווה ביצירת הד תקשורתי. עד עתה נפגשנו עם חברי כנסת רבים, ואנו משכנעים אותם במאבק. כמו כן אנו מעלים את הנושא מול אנשי תקשורת וזוכים לכתבות וסיקור מתגברים. הפעילות שלנו זוכה להדים חיוביים ונראה שהנושא עומד לתפוס תאוצה.

תודה שהצטרפת! נשמח לעוד צעד אחד קטן, שיעזור להביא את המאבק לעוד א/נשים: